22.11.2012
Болезни черепах
Рубрика: РептилииАвтор: admin
Гастроентерити неінфекційного походження черепах.
Серед усіх захворювань гастроентерити неінфекційної природи, тобто запальні захворювання шлунка і тонкого кишечнику, конкурують за перше місце тільки з гіповітамінозами.
Так само як і в інших хребетних тварин і людини, неінфекційні гастроентерити рептилій можуть бути розділені на гострі і хронічні. Гострі гастроентерити виникають у рептилій у стресових ситуаціях, при спаді температури нижче рівня, необхідного для перетравлювання їжі, при отруєннях.
Крім того, ознаки гострого гастроентериту можуть виникати при важких захворюваннях іншої природи (сепсис, пневмонія й ін. ) за 1-2 доби до загибелі тварини.
Причини виникнення хронічних гастроентеритів рептилій дотепер не можуть вважатися цілком установленими, однак із упевненістю можна сказати, що ведуче місце серед них належить одноманітному, нерегулярному і неповноцінний по складу харчуванню, а також стресовим ситуаціям.
З огляду на останнє, зрозуміло, що кількаразове повторення ситуацій, що викликали гострий гастрит, може згодом привести до переходу захворювання в хронічну форму.
Зовсім очевидно, що будь-які довгостроково поточні захворювання рептилій порушують процеси внутрішнього обміну і створюють сприятливий грунт для виникнення хронічних гастроентеритів.
До цього ж приводить побічна дія деяких лікарських препаратів — навіть після одного курсу антибіотикотерапії при першій годівлі може виникнути блювота як прояв дисбактеріозу. По клінічних проявах хронічні гастроентерити можуть бути підрозділені на дві форми — з підвищеною і зниженою секреторною активністю.
Характерна ознака всіх гастроентеритів — відригування чи блювота. При гострих формах блювота чітко зв’язана в часі з дією етіологічноого фактора (стресовий фактор, спад температури і т. п. ), що її викликали.
При хронічному гастриті з підвищеною секреторною активністю блювота відбувається на 1-3 добу після прийому їжі, при цьому кормова маса, незважаючи на невеликі терміни, значно перетравлена, а зі зниженою — майже не перетравлений корм відригується в значно більш пізні терміни.
Якщо в останньому випадку блювоти немає, то добре збережені залишки корму тварин, частіше черепах, виявляються у фекаліях. Іноді (у термінальній стадії хронічного гастроентериту зі зниженою секрецією) різко підсилюється моторика шлунково-кишкового тракту, і вдається спостерігати повне проходження через нього корму за кілька годин з моменту прийняття їжі без яких би то не було ознак перетравлювання.
Основні складові лікування неінфекційних гастроентеритів черепах — це нормалізація умов утримання, дієта і лікарська терапія. При гострих гастритах досить виключити провокуючі фактори і тимчасово перевести тварину на дієтичні корми.
У якості останніх можна використовувати не тільки найбільш легко перетравлювані і багаті вітамінами корми (наприклад, терту моркву для рослиноїдних рептилій чи шматочки печінки і м’ясного фаршу для м’ясоїдних черепах), але і спеціально оброблені для полегшення перетравлювання звичайних видів корму.
При лікуванні хронічних гастроентеритів до цих заходів потрібно приєднати лікарську терапію. Це фармакологічні речовини, що нормалізують травлення і вітаміни. Перші з них дають тварині з кормом, другі — будь-яким доступним способом.
При хронічних гастроентеритах з підвищеною секреторною функцією дають препарати, що знижують її,— альмагель, вікалін, викаир і т. п. І навпаки, зі зниженою секреторною активністю — абомін, панкреатин, панзінорм, фестал і ін.
У вітамінотерапії гастроентеритів ведуче місце належить вітамінам групи В. Можна вводити окремі вітаміни (у першу чергу В у мікродозах 2-3 рази в тиждень, В, — 2-10 мг із тією же частотою. Але краще використовувати В-комплекс у дозі 0,8 мл/ кг маси тварини 1 -2 рази в тиждень. Під час видужання для поліпшення процесів регенерації шлункового епітелію тварині можна давати олію шипшини чи обліпихи.
Вас также заинтересует это:
Comments (0)
Комментариев нет
Нет комментариев.